LA500XL20W Single Arm 20W XL Solar Kit
(No reviews yet)
SKU:
LA500XL20W
Availability:
In Stock
UPC:
LA500XL20W
Condition:
New
LA500XL20W Single Arm Solar kit
Kit Includes La500dc arm, XL Solar control box with k94-37236 harness,
2) 10watt 12v solar panels
2) 33ah batteries and battery tray
1) LMRRU Photo eye
For dual gates order extra la500dcs secondary arm
Updated unit complies with new UL325 code revised Jan 2016
System now requires monitored secondary entrapment devices
unit will include LMRRU safety photo eye
Liftmaster LA500XL20W Installation Manual (click here)
Features
Connectivity
  • MyQ Mobile App is a free download with no annual activation fee.
Performance
  • Gate Size rated for gates up to 18 ft. in length or weighing up to 1600 lbs.
Safety and Security
  • UL/cUL Listed tested to the most stringent industry guidelines.
Troubleshooting LA500 error codes
Code            Solution
32 Linear Drive Disengaged (Arm 1) Disengage then re-engage arm, check wiring and connections.
33 Linear Drive Disengaged (Arm 2) Disengage then re-engage arm, check wiring and connections.
35 Max-Run-Time Exceeded Error Check for an obstruction, then reprogram the limits.
40 Battery overvoltage Too much voltage on the battery. Check harness. Make sure you do NOT have a 24V battery on a 12V system.
41 Battery overcurrent Possible short of the battery charge harness. Check harness. Make sure you do NOT have a 12V battery on a 24V system.
42 No battery at boot up Check battery connections and installation. Replace batteries if depleted to less than 20V on a 24V system. Make sure you do NOT have a single 12V battery on a 24V system.